EKOM-tjenester for enkeltpersonforetak

De fleste som driver enkeltpersonforetak har behov for mobiltelefon og internett i virksomheten. Samtidig brukes disse tjenestene som oftest også privat, og da må du tilbakeføre den private delen. Her får du en enkel forklaring på hvordan reglene for EKOM-tjenester fungerer.

Kort forklart: Bruker du mobiltelefon eller internett både privat og i enkeltpersonforetaket, må privat bruk tilbakeføres i regnskapet. Her ser du hvordan dette registreres, med konkrete eksempler fra regnearket XCELLO.

Hva er EKOM-tjenester?

EKOM står for elektronisk kommunikasjon og inkluderer mobiltelefoni, fasttelefoni, bredbånd og trådløst nett. Reglene gjelder også for nyere nettbaserte løsninger som Teams eller Zoom.

Du kan trekke fra kostnader til telefon og internett som brukes i virksomheten, men må skatte for privat bruk. Hvis du dokumenterer at tjenesten bare brukes i næringen kan du føre hele kostnaden til fradrag.

De fleste bruker imidlertid også telefon og internett privat, og da benyttes en fast sats for tilbakeføring.

Standardsatsen kan være enklere å bruke fremfor å beregne nøyaktig fordeling mellom jobb og privat.

Reglene som gjelder i 2026

Satsen for privat bruk av EKOM-tjenester er 4 392 kroner per år (366 kroner per måned). Dette gjelder uavhengig av hvor mange abonnementer du har eller hvor stor din totale kostnad er. Beløpet er fastsatt av Skatteetaten.

Har du lavere kostnader enn 4 392 kroner vil alt være privat andel, og det vil derfor ikke lønne seg at enkeltpersonforetaket dekker disse kostnadene for deg.

Reglene gjelder både for mobil, internett og andre elektroniske kommunikasjonstjenester som brukes i næringen.

Har du lønnsinntekt og arbeidsgiver dekker telefon, gjelder egne regler for ansatte.

Tilbakeføring av privat bruk

Du kan registrere EKOM-kostnader som vanlige driftskostnader gjennom året, og deretter legge inn en justering for privat bruk ved årsoppgjøret. Dette kan du gjøre slik:

Postering Konto Beskrivelse Beløp
Debet 2068 Privat bruk elektronisk kommunikasjon 4 392 kr
Kredit 7098 Privat bruk elektronisk kommunikasjon 4 392 kr

Du kan også opprette en egen konto, for eksempel 6999 «Privat bruk telefon», som kobles til post 7098 i skattemeldingen.

Tilbakeføring privat bruk gjøres slik i Diverse-arkfanen i regnearket XCELLO for Enkeltpersonforetak:

Merverdiavgift (MVA)

Hvis du er registrert for merverdiavgift, må du også justere den private andelen i mva-regnskapet. Du har ikke fradragsrett for den delen av kostnaden som gjelder privat bruk.

Den enkleste måten er å bruke samme beløp som ved skatteberegningen.

Postering Konto Beskrivelse Beløp
Debet 6900 Telefon og bredbånd, privat bruk 4 392 kr
Kredit 6900-1 Telefon og bredbånd -3 514 kr
Kredit 2710 Inngående merverdiavgift -878 kr

Dette tilsvarer en tilbakeføring på 879 kroner i merverdiavgift, som må innberettes i neste mva-melding. Bruk kontoene som passer med din kontoplan hvis du benytter andre nummer.

Tilbakeføring av merverdiavgift kan gjøres slik i Regnearket XCELLO:

Merk at det i utgangspunktet er faktisk bruk som skal vurderes ved tilbakeføring av mva-beløpet, og ikke sjablon-beløpet på 4392 kroner som ved skattemessig tilbakeføring. I praksis kan det imidlertid være vanskelig å vurder nøyaktig privat bruk, så flere bruker samme beløp også her.

Les mer om merverdiavgift på telefon og internett.

Eksempel på tilbakeføring

En næringsdrivende har hatt brutto kostnader til telefon og internett på 12 500 kroner i løpet av året, og har fått fradrag for 2 500 kroner i mva underveis. Dette gir netto telefonkostnader på 10 000 kroner før mva-justeringen nevnt ovenfor.

Ved årsoppgjøret skal det tilbakeføres mva for privat bruk med 4 392 kroner.

Post Beskrivelse Beløp
6995 Kontorkostnader 10 000 kr
6995 MVA-justering EKOM tjenester 878 kr
Sum EKOM-kostnader 10 878 kr

Justeringen medfører at 878 kroner av fradragsført mva tilbakeføres, og kostnaden økes derfor tilsvarende.

I tillegg har man den skattemessige justeringen for privat fordel på 4392 kroner, som reduserer fradraget med samme beløp. I skattemeldingen føres dette slik:

Post Beskrivelse Beløp
6995 Kontorkostnader 10 878 kr
7098 Privat bruk −4 392 kr
Netto Fradrag 6 486 kr

Slik kan man registrere dette i XCELLO for Enkeltpersonforetak:

Disse registreringene fremkommer slik i Næringsrapporten i skattemeldingen:

Fellesfakturerte tjentester / innholdstjenester

Reglene for EKOM gjelder ikke for såkalte fellesfakturerte tjenester eller innholdstjenester. Det kan være SMS-tjenester, app-kjøp, teletorgtjenester og nummer som starter med 820. Disse faktureres via telefonregningen men regnes ikke som telefoni.

Slike tjenester regnes som private og skal normalt ikke fradragsføres. Arbeidsgiver kan likevel dekke opptil 1 000 kroner per år skattefritt.

Innholdstjenester ut over 1000 kroner i året ansees som private i den grad de ikke brukes i næringen.

Dette bør du huske

  • Du kan trekke fra kostnader til telefon og internett brukt i næringen.
  • Privat bruk skal tilbakeføres med 4 392 kroner per år.
  • Er du mva-registrert, må du også tilbakeføre mva på privat bruk.
  • Innholdstjenester kan dekkes skattefritt opptil 1 000 kroner i året.
Skrevet av Jan Inge Thomassen

Regnskapsfører med fokus på småbedrifter og tilgjengelig regnskapsinformasjon for alle. Har vært med fra DOS til web og opparbeidet variert erfaring fra en bransje i utvikling. Daglig leder i JITR AS. Statsautorisert regnskapsfører.

Lei av dansende grafer og kolonnediagram?

XCELLO har kun det nødvendige for regnskapet til en liten virksomhet.

Legg igjen en kommentar

jithomassen.no benytter informasjonskapsler (cookies). Les mer