Nei, du må ikke ha regnskapsfører selv om du har et aksjeselskap. Det er fullt mulig å gjøre regnskapet selv, men det er litt flere frister og formaliteter å huske på i forhold til enkeltpersonforetak.
Selve regnskapet til et AS er i utgangspunktet ikke noe mer komplisert enn regnskapet til et ENK, og du kan gjøre det selv. Men hva innebærer dette?
Må jeg ha regnskapsfører for et AS?
Nei, det må du ikke men du må føre regnskap. Det betyr at du enten må gjøre det selv, eller at du må ansette en person som gjør dette for deg.
Skal du leie inn noen til å gjøre dette må det være et autorisert regnskapsførerselskap slik som for eksempel JITR AS.
Du kan også gjøre noe selv og få hjelp av regnskapsfører underveis, samt ved årsavslutning og innsendinger.
Burde jeg gjøre regnskapet selv?
Hvorvidt du bør gjøre regnskapet selv er en individuell vurdering og avhenger av din kunnskap og hvor vanskelig regnskap du har. God orden og gode rutiner er også veldig viktig dersom man gjør regnskapet selv.
Er du en av de som heller vil drive firma enn å gjøre administrativt arbeid? Da er kan det bli stress, og ikke minst dyrt, å gjøre regnskapet selv.
Hvilke frister gjelder for et AS?
I tillegg til å føre regnskapet jevnlig, er det viktig å holde alle tidsfrister for rapportering. Misser du på disse kan det bli en dyr erfaring, et eksempel er hvor mye det koster å ikke levere mva-meldingen i tide.
Her er de viktigste fristene for et aksjeselskap:
- Levering av aksjonærregisteroppgave (31. januar)
- Levering av skattemelding (31. mai)
- Levering av årsregnskap (31. juli)
- Tomånedlig (terminvis) levering og betaling av mva-meldinger
- Månedlig innsending av a-meldinger (ved lønn)
- Tomånedlig (terminvis) betaling av skatt og arbeidsgiveravgift
Hvordan komme i gang med regnskap selv?
Om du vurderer å gjøre regnskapet selv for ditt AS, anbefaler vi å starte med gode rutiner og bruke verktøy som gjør det enklere å holde oversikt. Du trenger ikke avanserte systemer: et godt regneark kan være nok.
Føre regnskap med regneark: prøv XCELLO for AS
Hvis aksjeselskapet ditt har under 600 bilag i løpet av året, kan du fint bruke et Excel-regneark, som er fullt lovlig. Hvis du vil ha noe som er klart til bruk, kan du prøve XCELLO for AS.
Dette er den rimeligste løsningen for små aksjeselskaper som ikke har behov for store og kostbare regnskapsprogrammer.
Lær mer om å gjøre regnskapet selv
Her er flere artikler relatert til å gjøre regnskapet selv:
Har du et dumt spørsmål?
Dumme spørsmål er naturligvis ikke egentlig dumme, men noe mange lurer på og ikke våger å spørre om. Det som virkelig er dumt er å ikke spørre.
Har du et dumt spørsmål? Spør her.